Ekonomi

Çin’deki iPhone Sevkiyatları Dördüncü Çeyrekte %2 Düşerken Apple Hisseleri Düştü

Araştırma şirketi IDC’nin verdiği bilgiye göre 2023 yılının son üç ayında Apple’ın (NASDAQ: AAPL ) Çin’deki akıllı telefon teslimatları %2,1 azaldı. Bu düşüş, Huawei liderliğindeki Çinli markaların daha güçlü rekabetine bağlanıyor.

Düşüş, Apple’ın üçüncü büyük pazarında karşılaştığı zorlukların altını çiziyor. Çeşitli Çinli şirketler ve devlet kurumları, Apple ürünlerinin bu pazarda kullanımına kısıtlamalar getirdi. Bu kısıtlamalar, ABD’nin güvenlik kaygılarını gerekçe göstererek Çin uygulamalarına uyguladığı kısıtlamalara benzer.

Huawei daha önce ABD’nin uyguladığı yaptırımlar nedeniyle zorluklarla karşılaşsa da şirket 2023’te toparlanmayı başardı. Huawei, akıllı telefon teslimatlarında %36,2’lik bir büyüme kaydederek Çin’in dördüncü büyük akıllı telefon tedarikçisi oldu.

Buna rağmen Apple yıl boyunca Vivo’yu geçmeyi ve Çin’in lider akıllı telefon satıcısı konumunu korumayı başardı. Apple pazarda %17,3 pay elde etti. Ancak pazar analistleri, Apple’ın gelecek yıl daha fazla rekabet baskısı yaşayacağını ve bunun da satışlarını etkileyebileceğini öngörüyor.

IDC, Apple’ın Çin’deki üst düzey pazardaki payının, alternatif markalarla rekabet ve ürünlerinde önemli güncellemeler yapılmaması nedeniyle azaldığını ve bunun da iPhone’ların çekiciliğini azalttığına dikkat çekiyor.

Jefferies analistleri bu ayın başlarında Apple’ın akıllı telefon sevkiyat hacminin 2024’te çift haneli azalmaya devam edeceğini öngörmüştü. Bu arada Huawei’nin pazardaki konumunu güçlendirmesi bekleniyor.

Tahminler, Huawei’nin dünya çapındaki akıllı telefon teslimatlarının 2024’te keskin bir şekilde yaklaşık 64 milyon adede yükseleceğini gösteriyor. Bu rakam, 2023 için tahmin edilen 35 milyonun altındaki rakamla karşılaştırıldığında önemli bir artışı temsil ediyor.

Apple’ın önümüzdeki hafta üç aylık mali performans raporunu yayınlaması planlanıyor. Hisse senedi fiyatı Perşembe günü piyasa öncesi işlemlerde %0,5 düştü.

Bu makale yapay zeka teknolojisi yardımıyla üretilmiş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

gercus-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu