Haber

Hollanda ve Alman polisi 250 ton yasadışı havai fişek ele geçirdi

Avrupa Birliği Polis Teşkilatı (Europol) ile uyum içinde Hollanda ve Almanya’da yürütülen operasyonda 250 ton kaçak havai fişek ele geçirildi, 2 şüpheli gözaltına alındı.

Europol’den yapılan yazılı açıklamada, Hollanda ve Alman polisinin ortak operasyonu sonucunda sınırın Almanya tarafındaki bir depoda kaçak olarak serbest bırakılmak üzere 250 ton havai fişek yakalandığı bildirildi.

Operasyonda Hollanda’da gözaltına alınan 2 kişinin, kağıt üzerinde kurdukları şirket üzerinden, ancak makul şirketlerin katı kurallar çerçevesinde satabileceği havai fişekleri fırlatmayı amaçladığı kaydedildi.

Soruşturmanın yaklaşık bir yıl önce başlatıldığı belirtilen açıklamada, ele geçirilen havai fişeklerin ağır patlayıcı güce sahip olduğu ve hırsızlık amaçlı ATM patlatmaları da dahil olmak üzere çeşitli hatalarda kullanıldığı paylaşıldı.

Hollanda ve Almanya’da sağlık ve güvenlik tehdidi oluşturduğu gerekçesiyle havai fişek kullanımı katı bir şekilde kısıtlanmakta ve şirketler aracılığıyla tescilli olarak satılmasına izin verilmektedir.

Hollandalı ve Alman güvenlik birimlerinin Kasım ayında düzenlediği operasyonda 350 ton kaçak havai fişek ele geçirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu