Haber

İsrail ordusu: Gazze’deki gazetecilerin güvenliğini garanti edemeyiz

Gazze’ye yönelik hava ve kara operasyonlarını genişleten İsrail, İngiltere merkezli Reuters ve Fransa merkezli AFP haber ajanslarına gönderdiği mektupta, Gazze Şeridi’ndeki gazetecilerin güvenliğini garanti edemeyeceğini yazdı.

Reuters’e göre, İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), bu hafta Reuters ve AFP’ye yazdığı bir mektupta, iki kurumun gazetecilerinin İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında hedef alınmayacağına dair garanti talep etmesinin ardından şunları söyledi: “IDF, Reuters’e yazdı ve AFP, Gazze’deki tüm Hamas güçlerinin hedef alınmayacağını söyledi.” “Askeri eylemleri hedef alıyor” dedi. IDF, Hamas’ın ‘askeri operasyonlarını kasıtlı olarak gazetecilerin ve sivillerin yakınında gerçekleştirdiğini’ iddia etti.

‘GEREKLİ TÜM ÖNLEMLERİ ALMANIZI ŞİDDETLE TAVSİYE EDİYORUZ’

IDF ayrıca Hamas hedeflerine yönelik yüksek yoğunluklu saldırıların gazetecilerin etrafındaki binalara zarar verebileceğini ve Hamas roketlerinin yanlış ateşlenmesi sonucu Gazze’deki insanların ölebileceğini kaydetti. IDF, iki kuruma gönderdiği mektubu şu sözlerle sonlandırıyordu: “Bu koşullar altında çalışanlarınızın güvenliğini garanti edemeyiz; Onların güvenliği için gerekli tüm tedbirleri almanızı önemle tavsiye ediyoruz.”

Hamas ise İsrail Silahlı Kuvvetleri’nin Gazze’de ‘gazetecilerin olduğu bilinen bölgelere yakın askeri operasyonlar düzenlediği’ iddiası hakkında yorum yapmadı.

‘KORKMADAN HABER VERME YETENEĞİMİZ TEHDİT ALTINDA’

Reuters ve AFP, konuyla ilgili yaptıkları açıklamalarda gazetecilerin güvenliğine ilişkin endişelerini dile getirdi. Reuters şunları bildirdi: “Sahadaki durum vahim; “IDF’nin personelimizin güvenliği konusunda güvence verme konusundaki isteksizliği, bu çatışmayı yaralanma veya ölüm korkusu olmadan rapor etme yeteneğimizi tehdit ediyor” dedi.

AFP Global Haber Müdürü Phil Chetwynd, mektubun aynısını kendilerinin de aldığını doğruladı ve şunları söyledi: “İnanılmaz derecede tehlikeli bir durumdayız; “Çok sayıda gazetecinin son derece tehlikeli koşullarda çalıştığını dünyanın anlaması önemlidir” dedi.

Gazetecileri Koruma Platformu (CPJ), 7 Ekim’den bu yana devam eden İsrail-Filistin çatışmalarında ve 8 Ekim’den bu yana Lübnan sınırında Hizbullah’la devam eden karşılıklı saldırılarda en az 27 gazetecinin öldürüldüğünü duyurdu. (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu