Haber

MEB MÜFREDAT DEĞİŞİKLİĞİ: Müfredatta neler değişti? MEB müfredat değişikliği ne zaman yürürlüğe girecek?

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda müfredatta neler değişti, müfredat değişikliğinin ne zaman yürürlüğe gireceği gündemde. Konuyla ilgili açıklama yapan Bakan Tekin, ilkokul, ortaokul ve liselerde müfredatın değiştirildiğini belirtti. Müfredatta neler değişti? MEB müfredat değişikliği ne zaman yürürlüğe girecek? MEB müfredat değişikliği yapıldı! Detaylar haberimizde…

MÜFREDATTA NELER DEĞİŞTİ?

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Kabine toplantısının ardından açıklama yaptı. Tekin, “Tüm sınıflarda müfredat değişecek, değişiklikler aralık ayında paylaşılacak.”

MEB MÜFREDAT DEĞİŞİKLİĞİ NE ZAMAN GEÇERLİ OLACAK?

Dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen Kabine toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, değerli değerlendirmelerde bulundu. Müfredatın değişeceğini anlatan Tekin, “Kasım ayı sonu veya aralık ayı ortasında müfredatı değiştireceğiz. İlkokul, ortaokul ve lisede tekrarlanan konular var, bunlara bakıp kaldıracağız.” İfadelerini kullandı.

“ARALIK AYINDA AÇIKLAYACAĞIZ”

Tekin sözlerini şöyle sürdürdü: “Müfredat çok ağır, öğretmenler konuları yetiştiremiyor. Müfredat ağır, hafifleteceğiz. Yeni dersler eklenebilir, mevcut derslerden çıkarılan dersler olabilir. Bunu da ilan edeceğiz. Aralık ortasında bir toplantı yapılacak.Her ders ilgili konunun uzmanları tarafından incelenecek.Bu çalışmalar tamamlandığında her ders için oluşturulan komitede alan uzmanları gerekli değerlendirmeler yapacak ve bu değerlendirmeler sonucunda değişiklikler yapılacak. Ortaokullarda neredeyse lisans seviyesinde okutulan derslerdir, yeni dersler de eklenebilir, aynı zamanda mevcut derslerden de çıkarmalar yapılabilir.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin

MEB MÜFREDATINDA DEĞİŞİKLİKLER YAPILDI

Milli Eğitim Teşkilatı Kanununu düzenleyen kanun hükmünde kararname uyarınca; Öğretmen alımlarında sözlü sınav uygulamasına geçildi. 2016 yılında kurulan sisteme göre KPSS’de belirli puan eşiğini geçen adayların 3 katı daha fazla aday sözlü sınava çağrılmaktadır. Bu nedenle öğretmen alımlarında sözlü sınav yapılması halihazırda yasal zorunluluktur. Kanunda bir değişiklik olmadığı için mülakat sistemi zaten devam ediyor.

(Antalya’da bir öğretmenin 29 Ekim törenindeki siyasi içerikli sözleri nedeniyle gözaltına alınması hakkında) Öğretmenin bu davranışını nasıl onaylayabiliriz? Bu tür sorunlar meydana geldiğinde ve ilgili birimlere bilgi verildiğinde gereğini yaparlar. Çocuklar bize emanet, biz de ona göre davranmalıyız.

“ÖĞRETMEN ATAMALARI TEK BAŞINA ALDIĞIMIZ KARARLARLA YAPILMAZ”

Atamalarla ilgili konu Meclis’te. Öğretmen adaylarını mümkün olduğu kadar çok atama yaparak eğitim ailemize katmak istiyoruz. Ama takdir edersiniz ki atamalar tek başımıza aldığımız bir kararla yapılmıyor. “Hazine ve Maliye Bakanlığımızla birlikte bütçe imkanları çerçevesinde ihtiyaç duyduğumuz alan ve sayıda öğretmen ataması yapmayı planlıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu